Nedávno jsem si kolegovi stěžoval, že mám pocit, že termín startup chápu jinak, než ostatní. Já si pod slovem startup představuji rychlé vytvoření něčeho nového, originálního, co rychle poroste, bude vydělávat a zároveň to bude užitečné.
Možná je to až příliš obecné a možná to není formulované úplně přesně, ale to není důležité. Všiměte si, že tam není ani slovo o investorech. A já mám pocit, jakoby si všichni, kromě mě, pod startupem představovali právě ty investory, rychlý vstup na burzu a stěhování do Silicon Valley…
Ale zřejmě se pletu já. Protože jsem byl opraven, že to, čemu říkám startup, ve skutečnosti žádný startup není. Tomu se říká garážová firma. A startupy, ty jsou opravdu spíš o tom způsobu financování.
Přijal jsem tedy tuto terminologii, ale včera jsem objevil moc zajímavý článek Nebojte se jít se svým startupem proti proudu. Zatímco v diskuzi všichni řešili tu druhou část článku, o (ne)potřebě obchodního modelu, mě mnohem více zaujala ta první část o (ne)potřebe investorů. Mluví se tam právě o tom, že vstup investora je až ta poslední možnost, jak startup financovat.
Zároveň jsem nedávno četl článek na TechCrunch.com (bohužel nemůžu najít odkaz – jestli najdu doplním), ve kterém tvrdili, že ve Východní Evropě nejsou žádné úspěšné startupy. A jako měřítko úspěchu si stanovili, jestli se firmu nakonec podařilo prodat za víc než XXX stovek milionů dolarů!? Proboha, co je tohle za měřítko úspěchu? Co když tu firmu vůbec prodávat nechci? Co když jsem jí prostě založil proto, že jí chci mít a provozovat? Jak potom tu úspěšnost změřím.
Osobně budu mít větší radost, když se mi podaří vytvořit něco z nuly a sám, a prodám to třeba jen za setinu nebo tisícinu uváděné ceny, než vytvořit moloch, který se sice prodá za nesmyslnou částku, kterou si pak ovšem rozdělí investoři.
Abyste mi špatně nerozuměli: Já jsem rád, že tady jsou všechny ty inkubátory a že startupy mají možnosti, o kterých se nám před 10 lety ani nesnilo. Ale vadí mi ta všeobecná tendence budit dojem, že to bez těch investorů nejde. Vstup investora do firmy bych dokonce považoval za svůj největší podnikatelský neúspěch.
Nějak je mi mnohem bližší způsob, jak rozjíždí firmy třeba John Vanhara. Pokud máte tendenci s každým nápadem hned cupitat za investorama, tak si přečtěte jeho knihu Podnikání v USA (zejména první polovinu). A pak bych ještě doporučil třeba Getting Real od 37 Signals.
A pokud už na začátku podnikání jen přemýšlíte, za kolik to potom celé střelíte, tak se nad sebou opravdu zamyslete 😉
„Ale vadí mi ta všeobecná tendence budit dojem, že to bez těch investorů nejde. Vstup investora do firmy bych dokonce považoval za svůj největší podnikatelský neúspěch.“
Myslim si, ze se pletes. Vstup investora do firmy neni prece jen o penezich! Jsou dalsi veci, ktere muzou nabidnout a mnohdy vyrazne dulezitejsi.
@Robin Raszka: Těch, jak říkáš, mnohdy výrazně důležitějších věcí, se obávám možná víc, než toho samotného finančního podílu.
Dobře to vystihnul Jakub Mach v tom článku: Podnikáte proto, že vás to baví, že realizujete vlastní vize, že jste svobodný a děláte vlastní rozhodnutí. Vstupem investora o to přicházíte.
Přesně takhle to cítím také. Takže máš vlastně pravdu – není to jen o těch penězích.
Docela fajn definice startupu je na začátku tohoto článku:
http://steveblank.com/2010/01/25/whats-a-startup-first-principles/
Myslim si, ze pravda je nekde mezi.
S investorem opravdu clovek ztrati takovou svobodu a je o hodne vic pod kontrolou. Navic ksefty s nima byvaji obcas dost nefer. Posledni nabidku byla 400 tisic za 80% firmy. Coz jsem s usmevem odmitl.
Pravdou je, ze pokud mate vetsi a slozitejsi projekt, tak to bez investora date hodne tezko a za daleko dalsi dobu. S financema si clovek muze najmout experty z ruznych oblasti, zaplatit propagaci, obchodni zastupce, designery nebo napr. programatory.
Napriklad nas projekt ProfilyFirem.cz Ne, nejsme blazni, ze vytvarime katalog firem. 🙂 Proste se jenom timto zpusobem snazime dosahnout vyssiho cile, protoze nemame a nechceme investora. Horsi je, ze pritom clovek musi jeste resit veci, ktere mu ty penize vygeneruji, protoze potrebuje nejak existovat. Ty co mu zustanou pak narve do projektu, ktery mozna nikdy penize generovat nebude. A to nemluvim o casove narocnosti vseho. Jinymi slovy rozjet projekt bez investora je opravu hodne, hodne tezke, kdyz nemate prachy. 🙂 To ma zkusenost.