Google Chrome OS – první dojmy

Chromium - Google Chrome OSPřed necelým půlrokem co jsem v článku Co zatím víme o Google Chrome OS psal o tom, co bylo o Google Chrome OS tehdy známo. Šlo spíš o očekávání, než o fakta. Přestože ostrá verze vyjde až na podzim 2010, už nyní je možné ho vyzkoušet. To jsem také hned udělal a zde jsou první dojmy.

Po pravdě řečeno jsem si myslel, že to bude trochu víc operační systém. Google sice sliboval, že půjde o přelom v tom, jak operační systém chápeme. Rovněž je pravda, že měl být centrem pozornosti web browser Chrome. Ale nějak jsem nečekal, že tam kromě toho browseru nebude vůbec, ale vůbec nic dalšího.

Start systému

Po nabootování, které je tedy opravdu velmi rychlé (jednotky vteřin), se objeví přihlašovací obrazovka. Není třeba vytvářet žádné uživatele, protože se každý přihlašuje svým Google loginem. Rovněž přihlášení do systému je bleskově rychlé. Jo a kdo nemá účet u Googlu (resp. Gmailu) ten má smůlu.google-chrome-os-login

Okenní prostředí

Po přihlášení se přes celou obrazovku zobrazí Chrome. Okenní prostředí v pravém slova smyslu zde nenajdete, ale jsou zde jakési panely, do kterých do kterých se otvírají malé programy typu Kalkulačka, Kalendář apod. Tyto panely lze lze posouvat horizontálně, ale nikoliv vertikálně. Lze je minimalizovat, ale není možné měnit jejich velikost.

google-chrome-os-chess

Programy

Přes záložku s logem Chromu se dostanete na jakýsi přehled nainstalovaných programů. Tedy ne nainstalovaných v tradičním pojetí. Jelikož se v Google Chrome OS nic neinstaluje, tak nainstalovanými programy myslím vlastně zabookmarkované WWW stránky. Ano, všechny aplikace jsou jen odkazy na webové stránky. To je sice pochopitelné v případě web aplikací, jako je YouTube,  Picasa Web, Google Docs, Twitter, ale tím to nekončí. I hra v šachy a dokonce i kalkulačka jsou jen webové stránky.

google-chrome-os-aplikace

Závěr

Obávám se, že Googlu trochu předběhl dobu. Úloha osobních počítačů se sice čím dál víc mění jen na nějaké okno do internetu, ale doba, kdy nebudeme používat žádné vlastní programy a veškerá data budeme mít uložena kdesi v cloudu, je, dle mého, ještě daleko. Nicméně ten směr je správný a finální verze Google Chrome OS bude vlastně až za rok, takže kdo ví, jestli to pak už opravdu nebude aktuální.

PS: V rámci experimentu jsem celý tento článek jsem psal přímo v Google Chrome OS. Tedy až na ty ukázkové obrazovky, protože jsem nenašel způsob, jak je v Google Chrome OS sejmout 🙂

Líbil se vám článek?

7 komentářů u „Google Chrome OS – první dojmy“

  1. mohl by alespoň přidat funkci google gears, aby bylo možné používat aplikace i mimo dosah internetu. Jistě by to bylo snesitelnější.

  2. @ollienek Hu? Google Gears tam jsou, protože Chrome, jako browser, má Gears už přímo v sobě. Naopak Google Gears jsou *jediný* způsob, jak můžete s nějakou aplikací pracovat bez připojení k Internetu.

  3. Už se nám to blíží.
    Všechno přez net. Ale taky: poskytovateli vypadne přípojný bod a značná část lidí je …. . A co hůř, představte si nějakého „Ferdu“ jak někde překopne optický kabel. To bude sranda. To bude nešťastných stahovačů nelegálních souborů. Firmám to bude téměř jedno, ty maj na to aby měli jěště záložní připojení. A hlavně nebudete schopný udělat vůbez nic, protože, „život je na síti“. V realitě se jen krmíme, aby jsme mohli na tý síti viset (ikdyž, jídlo se taky vlastně objednává, přez internet). Bože chraň nás. Až příště nepůjde internet, letim fofrem do krámu nakoupit zásoby. Kdo ví jak dlouho bude trvat, než budou moct objednat nový potraviny. Ale to snad nastane až „ZA NĚKOLIK LET“. A to věru není dlouhá doba.

  4. Taky se určitě kdysi posmívali novátorům: „A co když vám tu elektriku někde vypnou?“ A oni ji nevypli a ani dnes ji nevypínají. A kdyby ano, je úplně jedno, jestli mám data v cloudu nebo momentálně v neuloženém dokumentu. „Lehce nabyl – lehce pozbyl“. Takže Internet bude stejně jako elektřina, prostě si zvykneme a přestaneme se bát…

  5. Mně by se líbilo mít vše v cloudu. Třeba jako nějaký operační systém, který běží online a místo hadru vzdálené úložiště. A přihlásím se jako na mail. Můžu tak mít přístup ke všemu bez nutnosti nějaké synchronizace.

  6. Mně by se líbilo mít vše v cloudu. Třeba jako nějaký operační systém, který běží online a místo hadru vzdálené úložiště. A přihlásím se jako na mail. Můžu tak mít přístup ke všemu bez nutnosti nějaké synchronizace.

  7. mohl by alespoň přidat funkci google gears, aby bylo možné používat aplikace i mimo dosah internetu. Jistě by to bylo snesitelnější.

Napsat komentář

Highslide for Wordpress Plugin