Znám hodně lidí, které Drupal odradil hned v začátku. Dle mého je to proto, že vůbec nepochopili jeho filozofii. Nebo spíš nepochopili, že je vůbec potřeba pochopit, na jakých principech Drupal pracuje, aby ho mohli používat. Pokusím se tyto principy vysvětlit nějak obecně.
Většina publikační systémů má obvykle nějakou hlavní funkcionalitu, kterou lze, do omezené míry, rozšiřovat pomocí modulů. Třeba WordPress slouží k blogování. Můžete se ho snažit různými moduly přiohnout, aby dělal něco trochu jiného. Čím více se ale budete chtít odklonit od původní funkcionality, tím krkolomější to bude.
Filozofie Drupalu je opačná. Základní instalace neumí vlastně „nic„. Je to jen jádro Drupalu, modulární systém, taxonomie (kategorizace), systém nodů (základních jednotek obsahu) a podpora komentářů. Veškerá funkcionalita se řeší pomocí modulů, kterých existuje velmi mnoho a je jen na vás, jak z nich web postavíte.
Drupal svým způsobem není aplikace, která se nainstaluje a spustí. Kdo takto k Drupalu přistupuje, bude zklamán. Drupal je jako Lego a je na vás, jaké kostičky (moduly) použijete a jak je poskládáte.
Díky tomuto přístupu je ale univerzální. Můžete v něm vyvtořit blog či firemní web stejně jako e-shop nebo diskuzní forum.
Je Drupal vhodný pro blogery?
Dle mého nikoliv. Pokud hledáte blogovací systém, doporučuji WordPress – je to špička ve svém oboru. Naklikat v Drupalu aplikaci typu WordPress samozřejmě lze, ale pokud v tom nejste zběhlí, zabralo by vám to spoustu času a výsledek by byl nejistý.
Kdy tedy Drupal ano?
- když na webu očekáváte různorodý obsah
- když potřebujete pracovat s vlastními datovými strukturami
- když požadujete registraci uživatelů
- když potřeujete různá práva uživatelů v různých částech aplikace
- když řešíte workflow dokumentů (např. někdo něco vytvoří, pošle ke schválení, ten tam něco doplní, pošle dál, další to zveřejní…)
- když potřebujete platformu, kde už před vámi skoro všechno někdo řešil a na všechno existuje několik různých modulů
- když potřebujete rozšiřovat funkcionalitu pomocí vlastních modulů
Ještě bych doplnil, že Drupal je ideální pro programátory nové doby: lepiče. Ti kteří sami nic vytvořit neumí, ale dokáží vyhledat vhodné pluginy a klikáním je pospojovat, mají Drupal v oblibě.
@Martin: Ano, ve Vašem popisu se poznávám a je to rozhodně důvod, proč Drupal používám. Neodvážil bych se ovšem o sobě prohlásit, že jsem programátor. Spíš bych se definoval jako správce – vidím v tom analogii se skutečným světem, kdy např. správce nějakého objektu nemusí být nutně dobrým řemeslníkem, ale musí vědět, jak nakoupené věci pospojovat tak, aby objekt dobře fungoval.
@Martintzv. „Lepiči aplikací“ jsou, podle mě, trochu jiná skupina lidí. Tváří se, jako že jsou programátoři, ale ve skutečnosti jen lepí aplikaci z fragmentů kódu nalezených jinde.
To IMHO není případ Drupalu, protože člověk, který sestavuje weby v Drupalu, se nesnaží tvářit jako programátor. Přesně, jak říká @Milhaus, jsou to spíš správci webů – prostě webmasteři.
@Martin
CMS snad existují *právě proto*, aby si i člověk, který neumí (nechce, nepotřebuje) programovat mohl *vytvořit* web, ne? Programování není jediný prostředek tvorby, omezenče 😉
Na druhou stranu, z me docela siroke zkusenosti 🙂 lepici aplikaci v Drupalu vzdy zustanou jen lepici – nikdy nebudou mit moznost vytvorit neco pokrocileho. Lepicu znam desitky. Skutecnych lidi, kteri umi delat treba moduly, je hodne malo.
P.S.: Pokud hledate praci – naucit se delat moduly je v soucasne dobe killer skill pro ziskani zamestnani – nikdy nebudete mit problem.